Kõiki asju ei pea tegema nii nagu juhend ette näeb. Üks nendest tegevustest on Kütioru matkaraja läbimine.

Kõik targad leheküljed ning  juhtkirjad annavad teada, et Kütioru matkarada algab Kütioru Puhkekeskuse juurest. Veskiemand kõigutab  matkasellidele mõeldud informatsiooni alustalasid ja soovitab matkarajaga algust teha hoopis Noodasküla poolsest otsast!

Tipi aga mapsi või Waze sisse “Noodasküla” või “Mäeveski järv”: Võru poolt tulles on ilusat kõvakattega teed oma 10 kilomeetrit, siis teatab teemärk, et võta suund Loosi poole! Nüüd oled teel, mis tegi Kütioru Võru eeslinnaks- saad kulgeda uuel, kõvakattega teel. Peaaegu miski ei reeda, et oled kohe, kohe Eesti suurimas ja sügavaimas ürgorus.

Ükskõik, mida sulle nüüd nutiteejuht soovitab, tea – oled lähedal sihtpunktile! Juba plingib sini-valge bussipeatuse silt, mis teatab, et järgmine kord, kui soovid bussiga reisida siia, on just see koht Kütiorg.

Kohe peale bussipeatuse silti arvad, et tee lõpeb, aga see on kõigest Kütiorule loomulik mäe taha peituv lõputu langus. Võta hoog kohe väga maha, lihtsalt.

Naudi langust ja märkamatult oledki oru põhjas, kust kõrvaltee suundub paremale. Sealsamas kõrvaltee otsas seisab ilus silt „RMK Kütioru Matkarada“.

Nüüd pargi auto, võta kerge matkakott üll (raskema koti puhul sooviksid sa juba paaril esimesel kilomeetril selle kivimürakale jätta ja millalgi järele tulla), kontrolli üle, et plätud ega kontsakingad su jalgu ei ehiks – las need jäävad siledamatele teedele! 

Ja tere tulemast maailma ilusamaisse paika – KÜTIORGU

Kohe esimesel  kilomeetril näed sa kolme veskit, copy paste maastikku Edela-Saksamaalt ning oled värske mõtlemaks – jeerum, kas see kõik on varjul Eestis?

Kui alustad rada Kütioru teisest otsast, oled meie juurde jõudes juba nii väsinud, et vanad veskid ja maaliline org jätab sind külmaks nagu 7 tund Louvris.☺ 

Ole armas ja hõika tervituseks „Tere“ või „Jõudu“, kui näed meid – kohalikke, õues askeldamas. Me oleme matkajatega harjunud ja 99% on teist väga sümpaatsed!

Mis kõige olulisem- tule avasta seda orgu peitunud pärli ja tunnista endale, et enne kui Pariisi lähed, käi ära Nuustakul ja kindlasti ka Kütiorus!

Matkarada langeb Mäeveski õuele
Alaveski ja Mäeveski vahel, matkaraja ääres, mäeorva sees, on aimatav kunagine tantsuplats
Matkarada talvel